неділя, 14 липня 2024 р.

Варіанти вибору нової системи опалення односімейного будинку

 

Варіанти вибору нової системи опалення односімейного будинку

Є вдалий вибір поєднання газового котла з новими джерелами енергії. Дозволяє оптимізувати суми оплат за енергію для системи опалення з встановленими додатковими елементами: тепловою помпою «повітря-вода» та сонячними панелями. Це варіант довгострокового планування з врахуванням прогнозу змін цін енергії різних видів.

Чи використовувати газовий котел як єдине джерело тепла і це буде вигідним в наступні роки? Що дають комбіновані системи опалення, коли до газового котла добавляють теплову помпу «повітря-вода» та сонячні панелі? Чи теплова помпа є найбільш екологічним та економічним пристроєм для опалення?

Варто враховувати нормативні екологічні положення. З 2025 року субсидування купівлі газових котлів буде заборонено. З 2030 року такі пристрої в новобудовах встановлювати не будуть. А у 2040 році настане справжня революція – заборона котлів на викопному паливі.

Основне джерело, в яке ЄС має інвестувати, це теплові помпи. Відповідно до спеціального звіту про стан розвитку технологій, Єврокомісія хоче, щоб протягом наступних п’яти років у країнах ЄС з’явилося 10 мільйонів нових теплових помп, тобто в середньому 2 мільйони пристроїв на рік.


Зараз теплові помпи широко використовуються не тільки в нових будинках, але і в тих, що модернізуються. Інтерес до цих екологічних обігрівачів постійно зростає, і це не дивно - їх використання пов'язане з найбільшою екологічною та економічною вигодою. Однак не можна заперечувати, що рішення щодо вибору опалювального приладу з точки зору інвестора непрості. Багато факторів визначають рентабельність індивідуальних систем опалення. До них, звичайно, входять початкова вартість обладнання, термін її експлуатації, ціни на енергоносії. В даний час підвищення цін на енергоносії є одним із найбільших проблем для тих, хто інвестує в теплові помпи. Є чого боятися? А може навпаки – опалення тепловими помпами стане навіть вигіднішим порівняно з іншими енергоносіями? Нижче проведено аналіз цих запитань.

У 2027 році почнуть брати плату за викиди CO2 з домівок. Плата за викиди 1 тонни CO2 зросте з початкового рівня 225 злотих (2027) до 1900 злотих (2044). Мета – змусити домовласників відмовитися від цих котлів і перейти на теплові помпи.

Нові рахунки за  газ від PGNiG влітку 2024 року можуть становити 516,73 злотих за МВт-год. При цьому нинішній тариф, який виник в результаті заморожування цін, становить 200,14 за МВт-год. Але урядовці хочуть тримати нижчу ціна газу 318,14 злотих за МВт-год.

При створенні комбінованої системи, варто порівняти ціни на газ при роботі котла і на електроенергію при роботі теплової помпи. У нас є дотаційні ціни як на газ, так і для електроенергію для населення, котрі протягом найближчих років будуть суттєво збільшені для переведення їх у «ринкові».

Газ для населення, з доставкою, коштує більше 9 грн/м3, хоча для бізнесу ця ціна зараз понад 19 грн/м3. 

Електроенергія для населення коштує 4,32 грн/кВт*год, хоча для бізнесу ця ціна зараз понад 7 грн/кВт*год.

Електроенергію можна отримувати від власної системи з сонячними панелями. Після вкладення початкових коштів у монтування своєї системи, електроенергія від сонячних панелей буде безкоштовною. Такий варіант є вигідним при використанні теплових помп, адже тоді при застосуванні теплової помпи вартість тепла для будинку стає найнижчою. 

Електроенергія та газ – прогноз цін на енергоносії в ЄС.

Відповідно до довгострокового прогнозу в ціновому сценарії REPowerEU, який був підготовлений і представлений 27 квітня 2023 року для житлових будівель в Європейському Союзі, співвідношення ціни електроенергії до ціни газу буде таким:

у найближчі роки у співвідношенні 2,5:1 (ціна на електроенергію: ціна на газ),

після 2030 року воно рухатиметься до співвідношення 2:1 (рівень 2035 року),

після 2040 року співвідношення ціни на електроенергію до ціни на газ становитиме 1,7:1.

Хоча може здатися, що вищі цифри з боку електроенергії є невигідними, але це не стосується теплових помп.

Чи знизяться ціни на енергоносії в Польщі?

Середня вартість виробництва електроенергії в Польщі становить приблизно 600 злотих/МВт-год. Очікують зниження в наступні роки:

 у 2025 році - 551 злотий/МВт-год,

у 2030 р. − 370 злотих/МВт-год,

у 2040 р. − 229 злотих/МВт-год.

Спосіб стати незалежним від цін на енергоносії – фотовольтаїка.

Власники теплових помп мають варіант зниження ціни на електроенергію і бути незалежними від подорожчання. Вартість експлуатації теплової помпи в одноквартирному будинку стане дешевшою на 30-50% залежно від потужності фотоелектричної установки, і, безумовно, є фінансово вигіднішою, ніж інші технології.



Підсумок.

З врахуванням змін цін енергії випадку з грунтовими тепловими помпами річна вартість опалення 150-метрового будинку (пристойно ізольованого, згідно зі стандартом технічних умов 2017) у третьому кварталі 2024 року становитиме приблизно 3400 злотих для систем теплої підлоги. до 4200 злотих для встановлення радіаторів. Вартість опалення такого будинку повітряно-водяним тепловим насосом без урахування фотоелектричної установки має бути в межах від 4000 до 5000 злотих. злотих на рік. Річні витрати на опалення котлом на деревних пелетах будуть трохи вищими і сягатимуть приблизно 5,5 тис. злотих. злотий. Користувачі вугільних котлів платитимуть за опалення майже 5 тис. злотих. злотий. Однак користувачі конденсаційних котлів на природному газі витратять на це приблизно 7000 злотих. злотих на рік.

За відновлюваними джерелами енергії, до котрих належать теплові помпи та сонячні панелі, майбутнє. Чим більше буде відновлюваних джерел буде в енергетичному балансі, тим більше вони будуть гальмувати зростання цін на традиційну мережеву електроенергію.

Варто, однак, додати, що не у всіх будівлях теплова помпа буде кращим рішенням, ніж газовий котел. У неутеплених приміщеннях, котрі мають низький стандарт енергозбереження, напевно буде краще працюватиме газовий котел. Багато що залежить від самої будівлі, бажання і звичок інвестора, а також фінансових можливостей на даний момент. Тому, визначившись з джерелом опалення, варто його ретельно обдумати.

Немає коментарів:

Дописати коментар