неділя, 30 червня 2024 р.

У 2023 році було поставлено понад 124 400 теплових помп

 

У 2023 році ситуація на польському будівельному ринку не була сприятливою для монтажної та опалювальної галузі. Це був ще один рік явного погіршення економічної ситуації в житловому будівництві, особливо індивідуальному. Порівняно з 2022 роком загальний продаж опалювальних приладів у Польщі зменшився більш ніж на 1/3, а у випадку приладів для односімейних будинків – приблизно на 40%.

Ринок теплових насосів також значно уповільнився, і у 2022 році він був єдиним ринком теплоенергетики, який зафіксував зростання порівняно з 2021 роком. І він був дуже великим, до 137% у групі найпопулярніших теплових насосів – повітря- вода для центрального опалення. Проте 2023 рік приніс падіння продажів цих пристроїв до 41% порівняно з рівнем 2022 року. У 2023 році зросли лише продажі ґрунтових теплових насосів – на 12%.

Уповільнення польського ринку теплових насосів цього разу співпало з поганим станом польської будівельної галузі та всієї теплотехнічної галузі, але причини проблем слід шукати глибше – насамперед у різкому зниженні конкурентоспроможності експлуатаційних витрат повітряно-водяні теплові насоси по відношенню до інших технологій опалення будівель.

Менше інвестицій – менше нових теплових насосів і котлів

Теплові насоси - це пристрої, які зазвичай встановлюються в системах опалення односімейних будинків. Тривале ослаблення цього будівельного сегменту істотно обмежує потенціал продажів теплових насосів. Водночас щодо індивідуальних інвестицій 2023 рік у Польщі знову приніс падіння кількості розпочатих будівельних робіт і заявок і дозволів на будівництво – з десятка до майже 20%, порівняно з 2022 роком, який і так був дуже слабким. В результаті попит на пристрої, призначені для опалення одноквартирних будинків, знову знизився. Загальне падіння їх продажів торік сягнуло 40%.

Подібне падіння продажів – приблизно на 40% – було зафіксовано у 2023 році у двох найпопулярніших груп пристроїв для централізованого опалення індивідуальних будинків: як теплових насосів повітря-вода, так і однофункційних газових котлів, що працюють з резервуарами гарячої води для побутових потреб. За даними аналізу ПК «ПОРТ», частка теплових насосів в обсязі проданих опалювальних приладів для односімейних будинків склала 44%, а однофункціональних газових котлів — близько 40%. Комбіновані газові котли, які готують гарячу воду за проточним принципом і використовуються переважно у квартирах та багатоквартирних будинках, також продавалися гірше, ніж у 2022 році, але падіння було меншим і сягало приблизно 20%.

Як розвиватимуться продажі теплових насосів у 2023 році?

Дані з польського ринку щодо продажів теплових насосів вказують на те, що у 2023 році оптовикам і дистриб’юторам було поставлено понад 124 400 таких пристроїв. Це майже на 39% менше, ніж у 2022 році, коли селл-ін продажі становили 203 300 теплових насосів. За окремими товарними групами зміни продажів у 2023 році порівняно з 2022 роком такі:

ґрунтові теплові насоси: збільшення приблизно на 12% (але щодо потужності було збільшення приблизно на 30%);

теплові насоси повітря-вода для центрального опалення будівель: зниження приблизно на 41%;

теплові насоси повітря-вода для приготування ГВП: зниження на 30%.

Динаміка продажів теплових насосів у Польщі в період 2012-2023 рр., розділених на вищезазначені групи пристроїв представлені в таблиці нижче.





Оцінюючи польський ринок теплових насосів у 2023 році, варто звернути увагу на надзвичайно високий базовий рівень у 2022 році, коли, серед іншого, через негаразди на паливному ринку продажі цих пристроїв різко зросли. Особливо це стосувалося зручніших у встановленні повітряно-водяних теплових насосів для опалення будівель, які з 2018 року почали домінувати в продажах теплових насосів у Польщі, становлячи аж 92% від загального обсягу в 2022 році. Однак у наступному 2023 році величезний інтерес до теплових насосів цього типу суттєво знизився, і їх було продано на 41% менше, ніж у 2022 році. Як наслідок, у порівнянні з роками загальне падіння продажів теплових насосів у Польщі було настільки помітним, хоча для наземних теплових насосів спостерігалося зростання понад 12%. Більше того: таке падіння сталося вперше за 12-річну історію аналізів польського ринку теплових насосів, які щорічно проводить PORT PC. Підсумок продажів за весь період показує, що до 2022 року ринок теплових насосів у Польщі розвивався відносно гармонійно.

Ще одна проблема, характерна для аналізу 2023 року, полягає в вищій, ніж зазвичай, диспропорції між продажами з продажу, тобто оптовикам і дистриб’юторам, і продажами з продажу, спрямованими на цільового клієнта (інвестора), що ускладнює оцінку фактичної кількості встановлених теплові насоси. На основі зібраних думок можна припустити, що в минулому році багато оптовиків продовжували скорочувати товарні запаси, продаючи раніше замовлені пристрої і скорочуючи поточні замовлення.

Складні рішення для інвесторів

У 2023 році ціни на електроенергію в Польщі почали стрімко зростати з одночасним падінням цін на інші види палива, що використовуються для опалення будівель. Співвідношення цін стало вкрай несприятливим для теплонасосної техніки, досягнувши рівня 4:1 у випадку з електроенергією та природним газом. Варто додати, що ціни на природний газ, який використовується для опалення будівель, законодавчо «заморожені» ліміти споживання, тоді як «заморожування» цін на електроенергію для домогосподарств охоплювало лише відносно низький рівень споживання (базовий рівень становить 3000 кВт·год на рік), не враховуючи додаткового споживання енергії тепловим насосом на опалення. Тому не дивно, що інвестиції в тепловий насос – якщо порівнювати поточні витрати на його експлуатацію з витратами на експлуатацію інших джерел тепла, в тому числі газових котлів – для багатьох домовласників вже не є привабливими.

Масштаби змін цін на енергоносії в Польщі (особливо на електроенергію) за останні десятки місяців та їхній вплив на витрати на опалення будинків за допомогою теплового насоса та різних типів котлів добре ілюструють твердження калькулятора POBE, підготовленого для IV квартал 2022 р. та І квартал 2024 р.

На практиці більшість індивідуальних інвесторів керуються у своєму виборі насамперед поточними цінами, не заглядаючи далі в майбутнє, щоб достовірно оцінити прибутковість інвестицій. Для тих, хто більше зацікавлений, це завдання значно ускладнюється інформаційним хаосом. Тому варто оцінити нещодавнє дослідження Енергетичного форуму «Будівлі в газовій пастці», яке, серед ін. річні витрати на опалення односімейного будинку в Польщі за допомогою газового котла та теплового насоса були проаналізовані протягом 21 року, починаючи з 2024 до 2044. Беручи до уваги очікувані зміни цін на електроенергію та природний газ на той час, тепло насос виявився явно дешевшим рішенням. Газ, безсумнівно, дорожчатиме, на відміну від електроенергії, яка буде дешевшати. На думку авторів звіту, нинішні цінові відносини заводять потенційних інвесторів у «газову пастку», спонукаючи їх до неефективного вибору.

Підсумовуючи, головною причиною зниження попиту на теплові насоси в Польщі у 2023 році має бути значне підвищення цін на електроенергію та відсутність рішучої та чіткої інформаційної політики осіб, які приймають рішення, щодо розвитку цих цін у майбутньому. . При цьому не було забезпечено належного захисту споживачів теплових насосів щодо витрат на опалення, що було необхідно в перехідний період трансформації енергії, але було забезпечено користувачів газових котелень, для яких ціни на газ були «заморожені» без будь-яких обмежень. Крім того, багато видань все ще побоюються майбутнього зростання цін на електроенергію, незважаючи на те, що з січня 2024 року спостерігається зниження цін на енергію з розподілом за тарифом G12w, який найчастіше використовується по всій країні, коливається від декількох до навіть 17 відсотків, залежно від дистриб'ютора або постачальника енергії.

Більше енергії з відновлюваних джерел знизить ціни на електроенергію

Електрифікація секторів, а у випадку будівель – широке використання теплових насосів забезпечує найшвидшу декарбонізацію опалення. Це правда, що для живлення цих пристроїв потрібна значна кількість електроенергії, частина якої все ще виробляється з викопного палива, але частка цього палива стає все меншою. У 2023 році в Європі спостерігалося стрімке зниження використання викопного палива у виробництві електроенергії зі значним збільшенням використання рішень з нульовим рівнем викидів. У 2022 році частка чистої енергії у виробництві електроенергії в ЄС становила 61%, а в 2023 році вона зросла до 67%. Очікується, що в 2030 році він сягне 83%, як зараз передбачається в 24 з 27 оновлених національних енергетичних і кліматичних планів у країнах ЄС. Слід підкреслити, що ці зміни супроводжуватимуться значним збільшенням обсягів виробництва електроенергії, що є необхідним за рахунок електрифікації транспорту та теплопостачання.

Також у Польщі у 2023 році спостерігалося значне збільшення частки відновлюваних джерел енергії у виробництві електроенергії порівняно з 2022 роком: з 19 до 27% (дані за даними Ember та ЄК). За оцінками експертів, у 2030 році ми маємо шанси перевищити 50% частки відновлюваної енергетики у виробництві електроенергії. Це сприятиме зниженню цін на нього в найближчі роки, головним чином тому, що він буде все менше і менше обтяжений витратами на викиди вуглекислого газу (система ETS). Варто додати, що при цьому за системою ETS2 витрати на викиди вуглекислого газу будуть нараховуватися на раніше безвуглецеві викопні види палива, які використовувалися для опалення будівель, тобто природний газ, нафта та вугілля. На першому етапі в 2027 році і на наступному етапі - в 2030 році, що може призвести до зростання цін на ці види палива на 20-25%, а потім через кілька років до 50%.

Екологічні переваги збільшення частки відновлюваних джерел енергії у виробництві електроенергії значні. За підрахунками, лише в 2023 році викиди вуглекислого газу на 1 кВт*год знизилися з 251 г (у 2022 р.) до 212 г. Це означає, що тепер тепловий насос із SCOP = 3 характеризується більш ніж у 3 рази меншими викидами CO2 ніж конденсаційний газовий котел. А в 2030 році викиди CO2 для такого теплового насоса можуть бути в середньому в 9-10 разів нижчими, ніж для газового котла.

Важливий крок у майбутнє – директива EPBD

Наприкінці 2023 року відбулася дуже важлива подія, яка уточнює графік декарбонізації будівель і не залишає сумнівів щодо майбутнього поточних рішень опалення. 7 грудня 2023 року Європейський парламент і Рада Європейського Союзу досягли згоди щодо перегляду Директиви про енергетичну ефективність будівель (EPBD). Дата голосування в Європарламенті щодо зміненої директиви запланована на 12 березня цього року, тому її публікацію можна очікувати наприкінці березня.

Згідно з домовленістю, змінена директива передбачає, що до 2030 року всі новозбудовані будівлі повинні будуть відповідати стандартам будівель з нульовим рівнем викидів (ZEB), що означає, що їхні потреби в енергії повинні бути дуже низькими або повністю задовольнятися за рахунок відновлюваних джерел або ефективних. мереж опалення. Для громадських будівель ця вимога буде введена раніше, вже у 2028 році, підкреслимо роль державного сектору як лідера в енергетичному переході. Однак директива включатиме винятки для певних типів будівель, таких як сільськогосподарські будівлі, релігійні об’єкти та пам’ятники, через їхні унікальні характеристики та потенційні обмеження.

 

Першою датою в графіку декарбонізації є 2025 рік, початок якого має завершити державну підтримку для нових установок автономних котлів на викопному паливі. Це є стимулом для інвесторів переходити на більш стійкі енергетичні рішення. Однією з останніх дат є 2040 рік, коли планується повністю вивести котли на викопному паливі з житлових будинків. Це, звісно, ​​вимагатиме суттєвих змін у національних стратегіях ремонту будівель. Крім того, графіком передбачено, що до кінця 2029 року всі нові житлові будинки будуть зобов’язані встановити сонячну енергію, якщо це економічно та технічно можливо. Це важливий крок до збільшення частки відновлюваних джерел енергії. Графік закінчується в 2050 році, до цього часу всі будівлі в ЄС повинні бути переведені на нульові викиди (відповідно до стандарту ЄС ZEB).

 

Кошти від КПО на «Чисте повітря» та необхідні зміни в програмі

 

Кілька днів тому, 23 лютого 2024 року, після майже трьох років Польща отримала вивільнення величезних коштів від КПО та політики згуртованості – 137 млрд євро, або приблизно 600 млрд злотих. Ці гроші мають бути спрямовані на інвестиції, спрямовані на зміцнення польської економіки, зокрема на перетворення енергії та розвиток відновлюваних джерел енергії. Значна частина коштів піде, наприклад, на програму «Чисте повітря», яку реалізує НФОП. Це також хороша новина для промисловості теплових насосів.

 

Проте ще більш актуальною стала відповідна перебудова програми «Чисте повітря», щоб наявні кошти розподілялися раціонально – для максимально ефективних і цілеспрямованих інвестицій – із захистом інтересів бенефіціарів. Перш за все, слід очікувати швидкого припинення субсидій на встановлення опалювальних приладів на викопному паливі. Крім того, поступове посилення критеріїв фінансування щодо якості матеріалів та обладнання та посилення контролю за реалізованими інвестиціями. Ці питання неодноразово піднімалися представниками галузі, зокрема PORT PC. У будь-якому разі, вже у квітні цього року (з можливим невеликим запізненням) набуде чинності перший етап змін програми «Чисте повітря». Це посилить критерії відбору опалювальних приладів, у тому числі теплових насосів, для фінансування. Обрати такий пристрій пільговик зможе лише з т. зв Список UTI, який зараз оновлюється. Умовою включення до переліку є попереднє подання виробником/розповсюджувачем до Національного фонду охорони навколишнього природного середовища та водного господарства звіту про випробування опалювального приладу, проведені в акредитованій лабораторії, яка має бути розташована в одній із країн ЄС. або країни ЄАВТ. Включення до списку UTI підтвердить відповідність заявлених виробниками/дистриб’юторами технічних параметрів пристрою фактичним. Подальші зміни в програмі, зокрема посилення критеріїв якості, наприклад щодо ефективності чи рівня шуму, можна очікувати наступного року.

Згадані зміни включають: відповідь на посилення у 2023 році тривожних явищ на польському ринку, пов’язаних з нецільовим використанням коштів програми «Чисте повітря», особливо з максимальним (100%) рівнем співфінансування та високооціненими інвестиціями в теплові насоси. Нав'язливий маркетинг, дешеві замінники, які продаються за високою ціною, низька якість монтажу та компонентів, відсутність сервісної підтримки, і як наслідок - несподівано високі витрати на опалення та проблеми з експлуатацією, безсумнівно, вплинули на репутацію теплових насосів і підірвали сенс термомодернізації. . Застосування критеріїв кваліфікації пристрою має запобігти цьому, принаймні частково. За словами Павла Лахмана, президента PORT PC - Також необхідно розглянути доцільність 100% співфінансування в його нинішній формі, оскільки, по-перше, вони не підтримують більшого залучення бенефіціарів до інвестицій, а по-друге, вони можуть генерувати ринкові патології. Якщо такі субсидії мають зберегтися, варто встановити вищі вимоги, посилити контроль над інвестиціями та ретельніше перевірити, чи дійсно бенефіціар має право на 100% підтримку. Що варто підкреслити – наразі пільговики часто не мають впливу на вибір опалювального приладу.

 

Перспективи польського ринку теплових насосів у 2024 році.

 

Однією з найбільш актуальних проблем промисловості теплових насосів у Польщі на даний момент є запровадження спеціальних тарифів на електроенергію для користувачів цих пристроїв. Таку акцію анонсувала у виборчій кампанії Громадянська коаліція, а також сприятливі зміни в системі розселення споживачів, т.зв. нетто-білінг. ПК «ПОРТ» сподівається, що ці обіцянки будуть виконані цього року, і вказує надходження від податку на викиди як потенційне джерело фінансування тарифів для користувачів теплових насосів. Як наголошує Павел Лахман, ситуація на ринку опалювального обладнання в Польщі чітко показує, що необхідне швидке впровадження спеціальних тарифів на енергію на кілька років, тобто на перехідний період трансформації енергетичного ринку. Це не лише посилило б конкурентоспроможність теплових насосів, які відіграють таку важливу роль у перетворенні енергії будівель, але й забезпечило б більш справедливий розподіл підтримки для користувачів різних технологій опалення та полегшило б їм прийняття раціональних інвестиційних рішень . Іншим рішенням, яке вказала Єврокомісія ще у 2022 році, є зниження ПДВ на електроенергію до 5%.

 

Для належного розвитку польського ринку теплових насосів також дуже важлива відповідна інформаційна політика та широка соціальна просвітницька кампанія, якої явно бракувало минулого року. Це, безперечно, завдання національної та місцевої влади. − Однак цей виклик взяв на себе PORT PC, як галузева організація, яка планує цього року загальнонаціональну освітню та інформаційну кампанію, спрямовану на майбутніх і нинішніх користувачів теплових насосів, – зазначає Павел Лахман. – В рамках цієї кампанії ми незабаром розпочнемо, серед іншого: видання наших посібників для індивідуальних інвесторів щодо оптимального вибору та експлуатації теплового насоса. Також будуть фільми, в яких ми будемо говорити про технології в гостях у інвесторів.

 

Індустрія також покладає великі надії на реалізацію «Плану дій щодо популяризації теплових насосів» ЄС, публікація якого, хоча й із затримкою, має відбутися пізніше цього року. Цей план, безсумнівно, вкаже оптимальні стратегії та сприятиме координації дій у подоланні перешкод для поширення технології теплових насосів, більшість із яких дуже схожі в багатьох країнах ЄС. Якщо цього року ми побачимо також запровадження раніше згаданих спеціальних тарифів на енергію, або ПДВ на електроенергію знову зменшено до 5% (як у 2022 році), то, за даними PORT PC, зростання продажів теплових насосів у Польщі є можливий у 2024 році, хоча й незначний – на рівні 10-20%. Однак, якщо поточна ситуація збережеться, існує ризик подальшого падіння продажів теплових насосів у 2024 році.

 

[Джерело: PC PORT]

https://portpc.pl/czy-rok-2024-przyniesie-nowe-otwarcie-polskiemu-rynkowi-pomp-ciepla-podsumowanie-2023-roku-i-perspektywy-dla-branzy/

Немає коментарів:

Дописати коментар